Skoči na vsebino

3. Vallelunga (2.12.2018)


Recommended Posts

Ja, glede odbojev se lahko strinjam, čeprav do sedaj nisem imel tako slabih izkušenj (so se pa ostali veliko pritoževali glede tega, tako da očitno samo jaz nisem bil v takih situacijah, da bi to tako opazil).

Glede dirkanja z drugimi pa mi je kristalno jasno kdaj puščat prostor in kdaj ne. In takrat, ko je nekdo tako daleč zadaj, ne vozim defenzivne linije. Potem lahko vozim defenzivno linijo vsakič, ko je nekdo v vidnem polju vzvratnega ogledala.  Očitno bom za Mazde moral prilagodit tehniko. "Criss-cross" tehnika v Mazdah ne deluje tako dobro, ker je premalo moči - se da, a je težje kot s kakšnimi močnejšimi dirkalniki. 

A če bi mu pustil pol metra več prostora (beri: za celo širino dirkalnika), potem bi se po tvojem mnenju to smatralo za divebomb ob predpostavki, da bi se ravno tako naslonil name ali ne?

Še kakšen komentar na zadnje sekunde posnetka?

Link to post
Deli na drugih straneh
  • Odgovori 35
  • Created
  • Zadnji odgovor

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Glede na to da je bilo o moji vožnji veliko govora bom še jaz napisal svoje mnenje. Dirka je bila daleč od idealnega z Murnom sva zadela že na startu bolj po moji krivdi kot po njegovi saj mu nisem pu

Še moj pogled na dirko      Q1 ob 1:03:00 R1 ob 1:32:00 R2 ob 2:04:00

No bom še jaz povedal svoje. Od 9 x po 20 minut dirke sem samo 2x prišel do konca brez  večjega incidenta v mojo škodo. Ne obsojal nobenega in niti ne mislim, ker zame smisel te udeležbe je bila zabav

Posted Images

Kako daleč zadaj je nekdo, nima veze. Mogoče te pa zasleduje nek ful dober late braker, ki lahko zavira kasneje kot ti?

Seveda, če na zaviranju understeera iz svoje linije na tvojo, je to divebomb. Ampak mora imeti zagotovljeno svojo linijo.

Zadnje sekunde.. Verjetno namerno in seveda nedopustno vedenje, če je tako. Je pa res, da si ga prav prosil za bitchslap s temi bumpi v njegov zadek :D

Svetujem, da za prvi krog uvedete pravilo dvojnih kazni - vsak incident v prvem krogu = kazen x2. Mnogi so namreč prepričani, da bodo 20min dirko dobili v prvem krogu, zato tud tolk incidentov. Prvi krog je ključen za dobro dirko le v tem, da mora kolona ostati skupaj, da, po tem, ko adrenalin popusti, stečejo tisti pravi fer boji.

Link to post
Deli na drugih straneh
Pred 9 urami , 57X je napisal:

Kako daleč zadaj je nekdo, nima veze.

Situacije so lahko različne, ampak ta izjava je za mene osebno prehuda. Imho je ful dober late braker tisti, ki razmisli tudi, kaj bo delal na izvozu iz ovinka in ki bo predvideval celotno situacijo od točke zaviranja do točke, na kateri bo lahko s polnim gasom pospešil iz ovinka. Situacijo je treba postaviti v kontekst: gre za napad iz 3-4 dolžin avta zadaj z zaviranjem v ravni liniji (v hairpin), ki se zoži in zapre (rezultat je daleč najbolj nerealna linija in najnižja hitrost na apexu). In to je napad na 2 avta, ki se borita za pozicijo. Tudi v F1 imajo težave s tem :D 

Glede na izkušnje reševanja incidentov se definicija divebomba (ali pa uspešnega prehitevanja) začne na točki zaviranja in ne na apexu. Lahko si izredno dober na zaviranju, vseeno pa se moraš do točke zavijanja postaviti v položaj, kjer lahko dejansko ovinek spelješ glede na specifiko ovinka in dogajanja okoli sebe. Tega v konkretni situaciji ni bilo in to je za mene največji problem. Agresivni oportunizem.

Ne zagovarjam Matjaža, tudi on ni bil nedolžen na dirki. Ampak v tej situaciji namigovat, da bi moral pustit prostor? Mislim, da ne...

Pred 9 urami , 57X je napisal:

Zadnje sekunde.. Verjetno namerno in seveda nedopustno vedenje, če je tako. Je pa res, da si ga prav prosil za bitchslap s temi bumpi v njegov zadek :D

Ni glih v duhu gibanja metoo... :D 

Pred 9 urami , 57X je napisal:

Svetujem, da za prvi krog uvedete pravilo dvojnih kazni - vsak incident v prvem krogu = kazen x2

Sama sreča je, da to prvenstvo večina jemlje kot fun. Žal se pojavlja preveč incidentov, ampak verjetno gre eno z drugim. Do zdaj še nisem prejel nobene prijave in dokler je ne dobim na mail, ne bomo (uradno) nič pogledali :D Tako da kazni pač odpadejo in mislim da bi bil učinek še slabši. Samo na podlagi Matjaževega posnetka R3 bi verjetno morali kaznovat ene 5 voznikov (mogoče 6, sebe nisem pogledal :D) in potem se pojavi nova dilema... bodo prijave upadle zaradi kazni ali zaradi incidentov. Cilj tega prvenstva je predvsem zabava (in ne wreckfest :P)

Če dobim prijavo, jo bomo pregledali, bi pa to pomenilo tudi delo za mene... :D 

Sam imam dosti raje endurance dirke, kjer do izraza pride konstantnost in taktika. Tu pa moraš v 20min ubit zmaja in princeso rešit pa še vsi okoli tebe bi radi naredili isto :D 

Link to post
Deli na drugih straneh

Hja, štos je v tem, da ne bomo nikoli zvedeli če bi Trpin zvozil svojo linijo. Če bi Matjaž pustil prostor za notranjo linijo, pa bi bila situacija kristalno jasna. Če bi v takem primeru zadela, bi krivdo zlahka pripisali prvemu.

Vprašanje je tud, če je Murn sploh vedel, da apex ni prosto prehoden?

Meni deluje, kot, da ni točno vedel kje je nasprotnik..

Link to post
Deli na drugih straneh

No, tu se strinjava. Trpin je peljal svojo linijo, ni pa peljal racing line (tu se verjetno več ne). Ta hairpin ima zelo pozen apex, ker se proga zoži in zapre, posledično greš čim bolj na široko v ovinek. Razumem napad na pozicijo, ampak manjkajo okoliščine. Od tako daleč jaz v tej situaciji napada ne bi pričakoval. Pozoren bi bil na to, da bom prostor puščal tistemu, ki sem ga na zaviranju imel ob sebi in bi instinktivno držal bolj zaprto linijo. Avto zadaj je imel celotni pregled nad situacijo in bi to moral upoštevati. F1 dokazuje, da 3 v 1 res ne gre :D 

Tako bi jaz gledal na situacijo in s tega stališča (če bi to obravnaval kot incident) za mene o krivcu ni dvoma. Sicer spodbujam prijave incidentov, da rešimo par zadev, ki so res problematične. Ker jih pa ni, pa lahko vsaj malo debatiram :D 

Link to post
Deli na drugih straneh

No, da ne bomo na dolgo in široko razpredali, sem nametal skup par screenov.

Trpinova točka zaviranja. Tole definitivno ni predaleč od Murna za napad. Celo zelo lepo je nakazal svojo namero.
brakingpoint.thumb.jpg.9f498f849f2ce7b611e1f6d09ed2a0a4.jpg

Točka, kjer sta oba še imela zagotovljeni svoji liniji. Eden zunanjo, drugi notranjo. Vsekakor idealna linija Murnu tu ni več pripadala.
lineup.thumb.jpg.4b4305fd12b0b3e6d7d3524c7bf23683.jpg

Na tej točki je bil Trpin povsem lepo usmerjen v svojo notrnjo linijo, ki mu je pripadala. Matjaž bi tukaj že moral razmišljati o drugačni liniji, vendar je, nasprotno, agresivno užgal po idealni, kot, da na levi ni nikogar.
linecut.thumb.jpg.3c6bb7ac15ca948c6ecd3fafef83a582.jpg

Sledi neizbežen trk - smo točno na točki kontakta. Trpin je še celo zabremzal, Murn niti ne. Trpin povsem pravilno na svoji liniji.
contactpoint.thumb.jpg.89a9aa9eb975ced918cd8dc30a58387b.jpg

Še dokaz, da se je ubistvu Murn bolj kot ne zaletel v Trpina, je tale fotka, ko je Trpina dobesedno prestavilo povsem izven vozišča. Če bi bil to divebomb, bi Trpin oba odnesel na zunanji (desni) del steze.
posledica.thumb.jpg.c7a8cca228960418449524d01851b500.jpg

Tole sem pa ujel povsem naključno. Ampak spet pokaže, kako Matjaž ne pušča dovolj postora istemu tekmecu.
3wide.thumb.jpg.eee7bf219414074f9a7fe8201295a333.jpg

Medtem ko Bajc na Matjaževi desni pušča ogromno prostora, Murn povsem zapre Trpina na ledvičko. 
3wideII.thumb.jpg.48faa8d3362f0a3cd05325331b5d93de.jpg

Tole spodaj je recimo en rahli divebomb. Čeprav sem imel absolutno pravico zapeljat po svoji liniji, sem s korekcijo lmp-ju vseeno pustil dovolj prostora, a je zaradi prevelike hitrosti understeeral in oba porinil iz idealne linije. Tud njegova odločitev o prehitevanju je bila povsem prepozna, zato je tudi imel rahel shake na zaviranju.

 

Uredil - 57X
Link to post
Deli na drugih straneh
Pred 15 urami , 57X je napisal:

Kako daleč zadaj je nekdo, nima veze. Mogoče te pa zasleduje nek ful dober late braker, ki lahko zavira kasneje kot ti?

In potem sem nehal brat :D In šel še 3x pogledat posnetek :P

Če je Matjaž zaviral na normalni točki zaviranja in je ta za njim na zaviranju profitiral za več kot 2 dolžine dirkalnika in priletel do njegovega boka... je to klasičen dive bomb. Za varno prehitevanje v situacijah ko uporabiš late brake je pretežno tvoja  odgovornost, da bo prehitevanje minilo brez incidenta ni pa to vedno pravilo. Pač včasih je treba mal zdravega razuma vklopit zraven :)

Se mi pa zdi ,da tudi če bi Matjaž pustil tukaj še meter več bi ga dobil v vrata....

 

Link to post
Deli na drugih straneh
Just now, 57X je napisal:

Tebi se lahko nekaj zdi. Jaz pa grem in preverim in vidim, kar vidim. Murn bi v prvi vrsti moral pustit prostor. Podobno kot Verstapen Oconu na Interlagosu..

In kaj konkretno iz youtube posnetka pa si lahko preveril. No ko pa si že preverjal, a mi lahko potem prosim poveš kakšno hitrost je avto #70 imel preden je zadel Murna ?  A je avto #70 vsaj enkrat pri enaki hitrosti in enaki točki zaviranja lahko speljal ta ovinek ? 

Kar se mene tiče sta kriva oba, če kdo več potem avto #70 s predpogojem da drži kar sem že zgoraj napisal...

By the way ,na Interlagosu je pač teslo izpadel Vestapen (popušil zmago samo zaradi ega), kot bo še velikokrat v karieri dokler bo imel attitude kot ga ima. 

pred 1 minuto, mancSLO je napisal:

Pred vsem naj bi izkušenejši na takihle fun eventih prenašali znanje in izkušnje. Pa ne na način, da se na progi grejo, kdo ima daljšega...

Amm in kaj je narobe ?  A ni lepo napisal in dal posnetke ? Povedal je svoje mnenje. A je rekel naj komentiramo ?

Kako bi moral povedat manj izkušenim da nekaj najbrž ne delajo prav ? Napisat pravljico ? Jim plačat hotline da jim ena z vzdihajočim glasom to pove ? Al kako, k očitno tako kot je ni prav :D

 

Link to post
Deli na drugih straneh
3 minutes ago, edgeslo said:

In kaj konkretno iz youtube posnetka pa si lahko preveril. No ko pa si že preverjal, a mi lahko potem prosim poveš kakšno hitrost je avto #70 imel preden je zadel Murna ?  A je avto #70 vsaj enkrat pri enaki hitrosti in enaki točki zaviranja lahko speljal ta ovinek ? 

Še zadnjič.. nima veze al bi Trpin speljal ovinek al ne. To bi bilo pomembno v primeru, če bi Matjaž pustil dovolj prostora. Pa ga ni. In tu se zgodba zaključi. Racing incident - Avoidable contact! Krivda 50%-50%. Ni pa to divebomb!!

Link to post
Deli na drugih straneh

A zdej moram vsakemu posebaj pisat al kaj? A se norca mal delaš? Lepo sem v postih opisal+screeni, zakaj po mojem mnenju to ni divebomb. Nalimal sem video, kjer se lepo vidi kaj je divebomb. Kaj naj ti še razložim?

Link to post
Deli na drugih straneh

Murn je pač mislil, da se bodo novi dirkači umikali v velikem loku, pa so nekateri ravno tako hitri kot on, ali še hitrejši. Potem se gre pa na silo mimo, tam kjer se ne gre. Lahko pišete še 5 strani, samo je @57X povedal pošteno in pravilno. Se pa strinjam tudi z @mancSLO, da je tole bolj fun event, v katerem bi uživali in na katerem bi pridobili čim več novih članov, s katerimi bi se v prihodnje podili po progah. Še nedolgo nazaj je forum sameval, škoda da ne slišimo še besed drugega neposrednega udeleženca, da bi povedal svoje mnenje.  

Pa kar se divebomb tiče si naj @B_U_R_I pogleda svoj posnetek po 1:20.... Če bi sam tako odreagiral, kot tale dva, ki ju prehiti "iz daleč".....

Uredil - Rokovnjac
Link to post
Deli na drugih straneh
pred 10 minutami, 57X je napisal:

A zdej moram vsakemu posebaj pisat al kaj? A se norca mal delaš? Lepo sem v postih opisal+screeni, zakaj po mojem mnenju to ni divebomb. Nalimal sem video, kjer se lepo vidi kaj je divebomb. Kaj naj ti še razložim?

Tole, prosim....

Citat

 No ko pa si že preverjal, a mi lahko potem prosim poveš kakšno hitrost je avto #70 imel preden je zadel Murna ?  A je avto #70 vsaj enkrat pri enaki hitrosti in enaki točki zaviranja lahko speljal ta ovinek ? 

No, tole pa je za moje pojme divebomb

Citat

The anatomy of a dive bomb

A dive bomb is the result of optimism, often from an inexperienced driver. This is the usual sequence of events:

  • The bomber sets up on the inside passing line, but too far back for a successful pass. The victim brakes on his mark to make the corner.

  • The bomber stays on the throttle instead of braking on his mark in an optimistic attempt to catch up.

  • If the drivers are unlucky, the bomber makes contact as the victim turns-in, and there is bent metal to discuss in impound.

  • In the luckier case, the bomber avoids contact. But since he’s going too fast, he overshoots the turn-in, often with tires screeching and smoking under lock up. Sometimes he winds up in the runoff as in the video above. Sometimes he makes contact with a tire wall, or collects another racer as in the second example later in this article.

  • Alerted by the commotion, the victim turns safely after the bomber flies by and the pass fails.

  • The physics of the dive bomb

    The main principal here is that equal cars and drivers threshold braking require the same time and distance to slow for a turn. This is a fact of physics.

    Let’s study a hypothetical dive bomb in a turn that requires 1.0 seconds of braking. Assume the bomber is trailing by .1 seconds. Here’s how the timing works:

  • Time zero: the victim begins braking for the turn.

  • Time 0.1: the bomber now arrives at the braking point (remember he was .1 seconds behind) but he does not brake yet because he wants to catch up.

  • Time 0.3: the bomber has a nose at the victim’s door, and so he starts braking. He is cheering his great skill to have caught up under braking.

  • Time 1.0: the victim is done braking and can turn in any time. The bomber is alongside and has been braking for .7 seconds. Unfortunately for him, he still needs another .3 seconds of braking to slow sufficiently. So he goes flying past his intended victim, often with tires locked up in a futile attempt to defy the laws of physics. The victim waits until he’s clear, then turns to get away on the fast line.

  • Time 1.3: if the bomber is wise, he stays on the brakes and suffers overshooting the turn. His reward is being able to gather it up and continue, although at a disadvantage, having lost a full second to the mistake.

    If the bomber is unwise, he optimistically turns the wheel while carrying too much speed, and becomes an uncontrolled missile.

 

Link to post
Deli na drugih straneh

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Odgovori na to temo...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Povezava je bila samodejno vdelana.   Raje prikaži samo povezavo

×   Your previous content has been restored.   Počisti urejevalnik

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Temo prebirajo   0 uporabnikov

    Te strani si ne ogleduje noben registriran uporabnik

×
×
  • Ustvari novo...